Novinky a události

Film vydán
14. ledna 2012

Konala se premiéra, film byl zpřístupněn veřejnosti. Rovněž jsme přidal další obsah do sekce Něco navíc.

Premiéra
8. ledna 2012

Premiéra filmu bude na Tolkienconu v sobotu 14. ledna od devíti hodin večer, cca od 23:15 budeme promítat "bonusové materiály" - fotky z natáčení, nepovedené záběry, povídat o tom, jak jsme film vytvářeli...

Trailer vydán
5. prosince 2011

Zdržely nás technické obtíže při nahrávání zvuku, ale nakonec se podařilo s menším zpožděním dokončit trailer a oficiálně spustit tento web.

Niënor Níniel - shrnutí děje

Následující text obsahuje část děje Húrinových dětí, která je zobrazena ve filmu, nebo je k jeho pochopení potřebná.

Húrin, otec Túrina, byl zajat temným pánem Morgothem po bitvě Nespočetných slz, kde spojenectví elfů a lidí utrpělo krutou porážku. Protože odmítl vyzradit tajemství polohy elfí pevnosti Gondolin, přikoval Húrina Morgoth vysoko ke skále a proklel celý jeho rod. Kraj, kde bydlel Túrin se svojí matkou Morwen, byl rychle zabrán Východňany. Morwen se obávala o synovu bezpečnost a poslala jej do elfího sídla Doriathu. Sama jít nemohla, protože byla těhotná.

Zanedlouho Morwen porodila dceru Niënor a ta rostla jako z vody. Túrin v Doriathu též vyrostl v muže. Díky shodě nešťastných náhod a své zatvrzelé povaze se stal v Doriathu nechtěným a bloudil divočinou. Nakonec se usadil v jiném elfím městě, v Nargothrondu. Tady se do něj zamilovala králova dcera Finduilas, ale Túrin její lásku příliš neopětoval.

Morgoth zaútočil. Túrin bojoval se skřety, mezitím ale na Nargothrond zaútočil drak Glaurung. Túrin přišel pozdě, když už skřeti odváděli elfky včetně Finduilas do zajetí. Drak Túrina očaroval pohledem a ten se nemohl pohnout. Než Túrina proupustil, vnuknul mu do mysli, že Finduilas trpí pro Túrinovu neschopnost ji ochránit.

Túrin se vydal hledat Finduilas, ale narazil pouze na skupinku lovců v lese Brethil, kteří mu řekli, že skřeti vlekli elfky jejich územím a když na ně lovci zaútočili, skřeti elfky pobili a umírající Finduilas mu poslala vzkaz. Lovci zavedli Túrina k mohyle, pod kterou Finduilas pohřbili. Túrin s lovci zůstal.

Túrin nevěděl, že mezitím Morwen s Niënor (kterou nikdy neviděl) odešly také do Doriathu, kde jej ale nenašly. Tam se dozvěděly o pádu Nargothrondu a o tom, že by tam mohl být Túrin. Společně s elfem Mablungem a jeho družinou se vydali Túrina hledat. Nalezli už jen Glaurunga, který zahalil kraj mlhou. V mlze se všichni ztratili. Osamocená Niënor se potkala s Glaurungem, který ji očaroval pohledem. Když ji našel Mablung, na nic nereagovala. Morwen nenašli vůbec.

Mablung se zbytkem družiny vedl Niënor zpět do Doriathu. Když jejich tábor napadli skřeti, Niënor se najednou vzbudila a odběhla pryč jako šílená. Mablung ji ztratil.

Niënor běžela lesem, strhala ze sebe oblečení a rozedrala si nohy a ruce do krve, až nakonec úplně vyčerpaná ulehla. Ráno se vzbudila a nevěděla, kdo je a kde je. Chodila lesem a všemu se divila. Až došla k mohyle Finduilas, na níž spočinula a na níž ji našli lovci z Brethilu s Túrinem.

Niënor léčil chromý vůdce lidí z Brethilu, Brandir a zamiloval se do ní. Ona ale měla oči jen pro Túrina a ten její lásku opětoval, takže se přes Brandirovy rady konala svatba.

Po ní Niënor počala. Došla ale zpráva, že Glaurung opustil Nargothrond a míří k Brethilu. Túrin rozhodl, že je nutné se mu postavit a že to se svým Černým mečem Gurthangem, darem elfů, dokáže. Vzal s sebou jen dva muže. Niënor ho nechtěla pustit a když nakonec odešel, rozhodla se, že půjde za ním. Strhla s sebou i velkou část lidí z vesnice.

Túrin rozhodl, že počkají, až drak bude přelézat říční soutěsku a tam ho zespoda probodne mečem. Jeden jeho muž, Dorlas, ač nebojácný lovec, se bál vody tak, že nedokázal s ostatními řeku přebrodit. Druhého, Huntora, zasáhl do hlavy kámen, když s Túrinem šplhali po skále. Túrinův plán uspěl, dostal se pod draka a bodl ho do břicha, drak doskočil na druhý břeh a tam se zmítal ve smrtelných křečích. Túrin k němu přišel a chtěl vytáhnout svůj meč, ale z draka vystříkla jeho jedovatá krev, popálila Túrina na ruce a ten omdlel.

Niënor s částí Brethilských šla za Túrinem. Když padla tma, usadili se u řeky. Tak je dohnal Brandir a odvedl Niënor pryč. Niënor si myslela, že jdou za Túrinem, ale když jí Brandir řekl, že ne, utekla a vydala se Túrina hledat sama.

Našla jej s popálenou rukou, v mdlobách. Ruku mu ošetřila, když tu se Glaurung naposledy vzbudil a řekl jí, že je Túrinova sestra, a že se tedy dopustila incestu. Tehdy tam přišel Brandir a vše vyslechl. Šílená Niënor se rozběhla k řece a ukončila svůj život skokem do jejích vln.

Brandir spěchal zpět vše oznámit zbytku Brethilských. Cestou narazil na Dorlase, pohádali se a Brandir jej zabil. Mezitím se vzbudil Túrin a vydal se rovněž směrem k vesnici. Narazil na Brandira s Brethilskými právě v okamžiku, kdy jim líčil, že Niënor byla Túrinova sestra, a že se zabila. Túrina to strašně rozčílilo a Brandira zabil.

Po vraždě Túrin odešel k mohyle Finduilas, kde jej zastihl Mablung, který již několik let Niënor hledal. Potvrdil mu, že Niënor opravdu byla jeho sestra. Túrin pochopil, že Brandir mluvil pravdu, vyběhl na místo, kde Niënor ukončila svůj život a ukončil tam i ten svůj.

Když Húrinův rod vymřel a kletba se naplnila, propustil jej Morgoth po dlouhé době ze svého zajetí. Húrin doputoval až na hrob Túrina a Niënor, kde se shledal s Morwen, bloudící dlouhá léta po lesích. Naposledy na něj pohlédla a zemřela na hrobě svých dětí.